Yeşilköy'de Hasat Zamanı
 
        Burdur'un meyve bahçesi olarak bilinen İlçemize bağlı Yeşilköy Köyü’nde elma hasadı başladı. Yeşilköy’de elma hasadının başlaması nedeniyle düzenlenen programa Kaymakamımız Sayın İlker Eker, Burdur İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sayın Oktay Darcan, Tefenni İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sayın Veli Gökçen, Yeşilköy Muhtarı Sayın Abdurrahman Erkan ile vatandaşlarımız katıldı.
 
         Kaymakamımız Sayın İlker Eker Yeşilköy’de 12 Temmuz tarihinde Sebze ve Meyve Halinin açılışının yapıldığını belirtti. Ayrıca Sebze ve Meyve hali 248 bin liraya maloldu. İki ay önce yaklaşık 800 ton vişne ve 400 ton da kiraz yurt içi ve yurtdışındaki tüketicilerle buluşturularak ekonomimize katkı sağlandığını belirtti. Yeşilköy’de yıllık 4500-5000 ton elma hasadı yapıldığını anlatan Kaymakamımız Sayın İlker Eker “bu rakam İlçemizdeki üretilen elmanın yüzde 75’ine tekabül ediyor. İl Genelindeki üretimin ise yüzde 33’ü Yeşilköy’de üretiliyor. Kısa sürede Yeşilköy elmasının ticari marka olacağına inanıyorum” dedi.
 
        İlçe Tarım Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Sayın Mehmet Çelik’de dünyada 75 Milyon ton elma üretimi olduğunu bunun 33 Milyon tonunu Çin Halk Cumhuriyeti’nin gerçekleştirdiğini söyledi. Çelik “Ülkemiz 2.9 Milyon Ton ile elma üretiminde dünyada üçüncü sırada. Yeşilköy’de 2 bin 300 Dekar alanda elma üretimi yapılıyor ve 4500-5000 ton civarında üretim yapılıyor.” diye konuştu.
 
         Köy Muhtarı Sayın Abdurrahman Erkan’da 2017 hasat döneminin üreticiler için hayırlı olmasını diledi. Üretici Ramazan Arık’da bu yıl fiyatların iyi olduğunu belirterek bodur elmanın 1 lira 20 kuruş, diğerlerinin ise 1 liradan satıldığını söyledi. Daha sonra Kaymakamımız Sayın İlker Eker ilk elmaları ağacından kopararak hasadı başlattı.
 
 
 
 
 
 
 
TEFENNI